کاشی دیجیتال پرینت

کاشی دیجیتال پرینت چیست ؟

چاپ روی کاشی و سرامیک از جمله تکنولوژی های جدید بوده که باعث انقلابی در صنعت ساخت و تولید کاشی شده است بطوریکه با چاپ بر روی کاشی و سرامیک امکان ایجاد تمامی طرح های گرافیکی که مناسب هر نوع فضا داخلی باشد فراهم نموده است. اولین دستگاه چاپ دیجیتال توسط FERRO Enamel با کمک شرکت کراجت در سال ۲۰۰۰ ارائه شد. چاپ دیجیتال براساس پاشش رنگ به وسیله هدهای پیزوالکتریک بر روی کاشی، سرامیک و یا پرسلان منتقل می کند. به منظور اینکه فرایند چاپ دیجیتال بر روی کاشی و سرامیک از کیفیت بالایی برخوردار باشد باید بصورت دقیق کالیبره شده باشد. کالیبره کردن دستگاه های چاپ دیجیتال به بخش های از قبیل دوربین، اسکنر، مانیتور و دستگاه چاپ مرتبط می باشد تا با تنظیم و کالیبراسیون درست نتیجه مطلوب حاصل گردد. هر دستگاه دیجیتال دارای بخش های اصلی زیر می باشد که عبارت است از: سیستم گردش رنگ دستگاه، سیستم فیلتراسیون،هد های چاپ و تجهیزات الکترونیکی و نرم افزاری می باشد. روش استفاده از دستگاه چاپ دیجیتال برای کاشی کف و دیوار تا حدودی متفاوت می باشد به طوری که برای کاشی دیوار در ابتدا بیسکویت را پخت می کنند و بعد از پخت اولیه رنگ و لعاب را توسط دستگاه چاپ دیجیتال، همانند دستگاه چاپ معمولی اعمال می کنند و دوباره پخت می کنند که به این نوع از کاشی ها، کاشی های دو پخت گفته می شود به همین ترتیب برای کاشی های کف قبل از پخت کردن روی بیسکویت رنگ و طرح مورد نظر را بصورت پاششی اعمال می کنند و در نهایت بیسکویت را پخت می کنند.
چاپ دیجیتال بر روی کاشی

کاشی و سرامیک از محصولاتی هستند که در زیباسازی فضا داخلی و خارجی بنا نقش مهمی دارند. از ویژگی های بارز این محصولات استفاده به عنوان المان های دکوراسیون می باشد. دکوراسیون داخلی آمیزه ای از هنر و خلاقیت بوده تا فضا چشم نوازی را برای همگان فراهم نماید. چاپ روی کاشی و سرامیک از جمله تکنولوژی های جدید بوده که باعث انقلابی در صنعت ساخت و تولید کاشی شده است بطوریکه با چاپ بر روی کاشی و سرامیک امکان ایجاد تمامی طرح های گرافیکی که مناسب هر نوع فضا داخلی باشد فراهم نموده است. روش هایی که در گذشته برای چاپ طرح روی کاشی و سرامیک صورت می گرفت عبارت بود از : روش روتورکالر و روش تخت که از کارایی به مراتب کمتر از روش چاپ دیجیتال برخوردار می باشد. در شکل زیر نمایی از دستگاه چاپ تخت نشان داده شده است.

چاپ دیجیتال براساس پاشش رنگ به وسیله هدهای پیزوالکتریک بر روی کاشی، سرامیک و یا پرسلان منتقل می کند. اولین دستگاه چاپ دیجیتال توسط FERRO Enamel با کمک شرکت کراجت در سال ۲۰۰۰ ارائه شد و در حال حاضر کشورهای اسپانیا،آلمان، ایتالیا و چین تولید کننده دستگاه چاپ دیجیتال در دنیا می باشند. در شکل زیر دستگاه دیجیتال پرینت کاشی نشان داده شده است.

انواع چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال دارای انواع مختلف می باشد. بطورکلی انواع روش های چاپ دیجیتال براساس نوع تکنولوژی بکارفته در آن شامل موارد زیر می باشد :

روش جوهر افشانی
روش دیجیتال نوری
روش الکتروفتوگرافی
روش حرارتی
روش چاپ مستقیم تصویر

به منظور اینکه فرایند چاپ دیجیتال بر روی کاشی و سرامیک از کیفیت بالایی برخوردار باشد باید بصورت دقیق کالیبره شده باشد. کالیبره کردن دستگاه های چاپ دیجیتال به بخش های از قبیل دوربین، اسکنر، مانیتور و دستگاه چاپ مرتبط می باشد تا با تنظیم و کالیبراسیون درست نتیجه مطلوب حاصل گردد. هر دستگاه دیجیتال دارای بخش های اصلی زیر می باشد که عبارت است از: سیستم گردش رنگ دستگاه، سیستم فیلتراسیون،هد های چاپ و تجهیزات الکترونیکی و نرم افزاری می باشد. روش استفاده از دستگاه چاپ دیجیتال برای کاشی کف و دیوار تا حدودی متفاوت می باشد به طوری که برای کاشی دیوار در ابتدا بیسکویت را پخت می کنند و بعد از پخت اولیه رنگ و لعاب را توسط دستگاه چاپ دیجیتال، همانند دستگاه چاپ معمولی اعمال می کنند و دوباره پخت می کنند که به این نوع از کاشی ها، کاشی های دو پخت گفته می شود به همین ترتیب برای کاشی های کف قبل از پخت کردن روی بیسکویت رنگ و طرح مورد نظر را بصورت پاششی اعمال می کنند و در نهایت بیکویت را پخت می کنند. در زیر چند نمونه از کاشی های دیجیتال پرینت نمایش داده شده است.

مشکلات کار با دستگاه دیجیتال پرینت

یکی از مشکلات کار با دستگاه دیجیتال پرینت کار با رنگ و مدیریت رنگ می باشد. متخصصان امور برای رفع این معضل نرم افزارهایی طراحی نموده که از آن جمله می توان به Caldera، KROME ceramic و … اشاره کرد که فرایند چاپ دیجیتال کاشی را بهینه می کند . تمامی نرم افزارهای معرفی شده برای رنگ دستگاه های دیجیتال پرینت در غالب سیستم مدیریت رنگ برای کاراکترهای ورودی دوربین دیجیتال و کنترل بصری مانیتور بکار می رود. از آنجا که هر دستگاه چاپ، روش پردازش رنگ مخصوص به خود را دارد، سیستم مدیریت رنگ مهمترین بخش از این سیکل می باشد که باعث بهینه شدن چاپ تصویر می گردد.

همانطور که در شکل فوق مشاهده می شود سیستم مدیریت رنگ هسته مرکزی کار دستگاه دیجیتال پرینت کاشی می باشد که بر کیفیت و پیچیدگی تولید اشکال تاثیرگذار می باشد.