مصالح ساختمانی

تعریف مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی به موادی می گویند که برای پایه گذاری و ساخت یک بنا مورد استفاده قرار می گیرد. مصالح ساختمانی را می توان به این شکل تقسیم بندی کرد : جنس ، نحوه تولید ، منشاء و کاربرد
انواع مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی از زمانی که تصمیم به ساخت یک سازه می­گیریم تا پایان کار مهم ترین نقش در روند این پروژه را ایفا می کند،در این مطلب می خواهیم میان انبوه انواع مصالح ساختمانی آن هایی که کاربرد و مصرف بیشتری دارند را معرفی کنیم.
شن و ماسه

شن و ماسه جزء مصالحی هستند که از خرد شدن سنگهای طبیعی بدست می آیند.

سیمان

سیمان ماده ی چسبنده ای است که در ساخت بتن و ملاتهای ساختمانی کاربرد دارد. سیمان ها به سه دسته ی سیمان های پرتلند, سیمان های آمیخته و سیمان های رنگی دسته بندی میشوند.

آهک

آهک از جمله مصالحی ست که از حرارت دادن سنگ آهک که به صورت رسوبی و غیر بلوری ست ساخته میشود.از جمله موارد مصرف این ماده در ساخت و ساز میتوان به تولید ملات, تقویت سیمان, تولید سیمان پرتلند آهکی, آجر سیلیکات کلسیم و تولید بتن اشاره نمود.

گچ

گچی که در ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد از سنگ گچ خالص ساخته میشود. بعد از استخراج سنگ گچ از معدن, آن را به کوره منتقل کرده و حرارت میدهند, سپس برای مصرف در صنعت ساخت و ساز آماده می شود. از ویژگی های این ماده میتوان به مقاومت در برابر آتش, جمع شدگی و زمان گیرش سریع آن اشاره نمود.

آجر

آجر از جمله فرآورده های ساختمانی است که در انواع رسی، شیلی و شیستی، ماسه آهکی و بتنی و شکل های گوناگون تولید شده و عمدتاً در سفت کاری ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد. آجرها بر اساس نوع مصرف به آجر بتنی, آجر معمولی, آجر نما, آجر مهندسی و آجر آهکی تقسیم بندی میشوند.

سنگ

سنگ جز مصالح طبیعی ست که ساختار آن از کانیهای مختلف تشکیل شده است. سنگ ها در پی سازی ساختمان, کف سازی, دیوار چینی, نماسازی, راهسازی و… مورد استفاده قرار میگیرد. از انواع سنگها میتوان به سنگ آهک, گرانیت, مرمریت و توف ها اشاره نمود.

کاشی و سرامیک

کاشی یک فرآورده ی سرامیکی ست که از دانه های متخلخل و کوچک بلورین تشکیل شده است و به دو صورت لعابدار و بدون لعاب تولید میشود و برای کفپوش و دیوارپوش ساختمان کاربرد دارد.